Userpic

user#133203
Traveller
0 comments

Posted 3 years ago

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κάνω ένα ταξίδι με δύο φίλες μου στις κυριότερες πόλεις της Ευρώπης, δεν έχω ξαναταξιδεψει με τρένο και δεν διαθέτουμε και πολλά χρήματα. Τι μας συμβουλεύετε; επίσης ξέρετε πότε θα επιτρέπονται τα ταξίδια ξανά λόγω του ιού, η κάθε χώρα έχει την δική της πολιτική;
Ευχαριστώ!

Follow this topic
Userpic

Peter
Traveller
9330 comments

replied 3 years ago

Γεια σας.
Ακόμα και ζούμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οι ταξιδιωτικές αποφάσεις λόγω του Covid-19 λαμβάνονται από μεμονωμένες χώρες.
Επομένως, προς το παρόν είναι δύσκολο να πούμε, όταν όλα τα σύνορα ανοίγουν ξανά.
Αλλά το συναίσθημα είναι: Νομίζω ότι το ταξίδι με τρένο στην Ευρώπη θα είναι δυνατό να γίνει ξανά τον Αύγουστο. Αρκετές χώρες ανοίγουν ξανά τα σύνορά τους. Θα είναι δυνατή η κράτηση ξενοδοχείων κ.λπ.
Περιμένετε μερικές εβδομάδες - οι αποφάσεις είναι μάλλον «αυθόρμητες». Γνωρίζω επίσης ότι υπάρχουν συζητήσεις μεταξύ των μεγάλων εθνικών σιδηροδρομικών εταιρειών στην Ευρώπη, πώς να επιστρέψετε στην κανονική κυκλοφορία.


Hello.
Even we live in the European Union, travel decisions due to Covid-19 are made by single countries.
Therefore for now it is difficult to say, when all borders are open again.
But the feeling is: I think travelling by train in Europe will be possible again in August. Several countries open their borders again. It will be possible to book hotels, etc.
Just wait some weeks - decisions are rather "spontaneous". I also know there are discussion between the big national railway companies in Europe, how to get back to normal traffic.
Peter :)